EPS T1+2/3+1-320-12.5-FM
Article Nr. : 380701
Four pole pluggable combined lightning and surge arrester, for example for 3-phase TT and TN-S systems. Mechanical status indicator: State of the surge protective device is optically indicated.
- Combined Arresters Type 1+2 (Class I+II)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- High lightning impulse discharge current of 12.5 kA (10/350 µs) per pole
- Mechanical status indicator: State of the surge protective device is optically indicated.
- Place of installation: main distributer
- Mounting on 35 mm DIN rail (EN 60715)
- Remote changeover contact (FM)
| IEC category | Type 1 + 2 / class I+II |
| Nominal voltage ACUN | 240 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 320 V~ |
| Nominal discharge current (8/20 µs) L-N/N-PE/L-PENIn | 25 / 50 / - kA |
| Max. discharge current (8/20 µs) L-N/N-PE/L-PENImax | 50 / 100 / - kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | 12,5 / 50 / - kA |
| Specific Energy W/R | 39 (L-N) / 625 (N-PE) kJ/Ω |
| ChargeQ | 6,25 (L-N) / 25 (N-PE) As |
| Protection levelUp | < 1,5 (MOV)/< 1,5 (GDT) kV |
| Response timetA | 25 (MOV)/100 (GDT) ns |
Additional Information
| Max. allowed fuse or back-up fuse | 250 A gG |
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 25/50 kAeff |
| Follow-on current extinguishing capability AC N-PEIfi | 100 Aeff |
| TOV withstand 5sUT | 337 V |
| Temporary overvoltage rating 120 minUT | 442 V |
| Temporary overvoltage rating 200ms N-PEUT | 1200 V |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +85 °C |
| Max. conductor cross section | 35 mm² stranded/25 mm² flexible |
| Max. connection torque for terminals | 4,5 Nm |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Enclosure material / colour | Thermoplastic: Extinguishing Degree UL 94 V-0/grey |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (DIN EN 60715 ) |
| Dimension (DIN 43880) | 4 TE |
| FM contact / contact type | changeover contact |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Switching capacity FM | AC: 250V, 125V:1A / DC: 48V, 24V, 12V: 0,5A |
| Power supply system | 3 phase TNS and TT systems |
| Dimensions (L x W x H) | 80,5 x 90 x 72 mm |


