LT ZP ST T1+2+3/3+1-275-12.5kA
Article Nr. : 381681
Four pole pluggable combined lightning and surge arrester, for example for 3-phase TT and TN-S systems. Location of use: Main distribution boards, 40mm busbar systems For buildings with external lightning protection (lightning protection class III / IV). Can be used for lightning protection classes III and IV.
- 40mm busbar SPD
- Combined Arresters Class I+II+III (T1+T2+T3)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Leakage current-free
- Visual function indicator
- On the basis of hermetically sealed rare-gas-filled spark gaps
| IEC category | Type 1 + 2 + 3 / class I+II+III |
| Nominal voltage ACUN | 230/400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 275 V~ |
| Nominal discharge current (8/20 µs) L-N/N-PE/L-PENIn | 20 / k.A. / - kA |
| Max. discharge current (8/20 µs) L-N/N-PE/L-PENImax | 50 / k.A. / - kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | 12,5 / 50 / - kA |
| Combined surgeUoc | 6 kV |
| Protection level at In (8/20 µs)Up | 1,0 kV |
| Protection level at In (8/20 µs) (L-N)Up | 1,25 kV |
| Protection level L-PE at In (8/20 µs)Up | 1,5 kV |
Additional Information
| Specific Energy W/R | 40 kJ/Ω |
| Max. acceptable fuse or back-up fuse | 315 A gG |
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| TOV withstand 5sUT | 335 V |
| Temporary overvoltage rating 120 minUT | 440 V |
| Temporary overvoltage rating 200ms N-PEUT | 1200 V / 300 A / 200 ms V |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +85 °C |
| Max. connection torque for terminals | 3,5 - 4 (PZ-2) Nm |
| Max. conductor cross section | 35 mm² stranded/25 mm² flexible |
| Mounting | 40mm busbar systems |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Enclosure material / colour | Thermoplastic UL 94-V0/yellow |
| Power supply system | 3 phase TNS and TT systems |
| Installation dimensions (H × W × D) | 211 × 95 × 53,8 mm |


