Single-pole lightning current arrester
- Remote signalling contact: break contact
- Lightning current arresters type 1 (class I)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Single-pole lightning current arrester
- EAC certification
| IEC category | Type 1 / class I |
| Nominal voltage ACUN | 230/400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 350 V~ |
| Insulation resistanceRisol | > 10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 4.0 kV |
| Protection levelUp | ≤ 1 kV |
| Response timetA | < 50 ns |
| Max. impulse discharge current (8/20 µs)Imax | 80 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) totalItotal | 50 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | 50 / - / - kA |
Additional Information
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 3 kA |
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 250 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (EN 60715) |
| FM contact / contact type | break contact |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Power supply system | between L and PE |
| Dimension (DIN 43880) | 2 TE |


