NPE lightning current arrester class I+II, based on isolating spark gap technology. Lightning current capable and rare-gas-filled summation current spark gap for the use between N - PE wire.
- NPE lightning current arrester
- No blow-out vents, thus, not requiring any safety clearance to other installations
- Discharge capacity up to 100 kA (10/350 µs)
- High insulation resistance
- EAC certification
| IEC category | Type 1 + 2 / class I+II |
| Nominal voltage ACUN | 230/400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 350 V~ |
| Insulation resistanceRisol | > 10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 1.5 kV |
| Protection levelUp | ≤ 1.5 kV |
| Response timetA | < 50 ns |
| Nominal discharge current (8/20µs) N-PEIn | 100 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) N-PEIimp | 100 kA |
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
Additional Information
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4.0 Nm |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (DIN EN 60715 ) |
| FM contact / contact type | break contact |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Max. locking torque FM terminals | 0,5 Nm |
| Dimension (DIN 43880) | 2 TE |


