PP BCD TNC 75/LED/FM
Article Nr. : 373957
Combined three-pole arrester for 3-phase TN-C systems.
- Combined Arresters Class I+II+III (T1+T2+T3)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Monitoring of conductor and arrester via LED
- EAC certification
- Not leackage current free
| IEC category | Type 1 + 2 + 3 / class I+II+III |
| Nominal voltage ACUN | 230/400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 255 V~ |
| Insulation resistanceRisol | > 10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 1.0 kV |
| Protection levelUp | ≤ 1.0 kV |
| Response timetA | < 50 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs) totalItotal | 75 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | - / - / 25 kA |
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 4 kA |
Additional Information
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 250 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (DIN EN 60715 ) |
| FM contact / contact type | break contact |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Power supply system | 3 phase TNC systems |
| Dimension (DIN 43880) | 6 TE |


