Single-pole lightning and transient (switching-) surge voltage arrester for the protection of low-voltage electrical distribution systems by industrial, commercial and private use. Single-pole SPDs are used in 1-phase TN networks, where the N conductor does not have to be protected.
- Remote signalling contact: break contact
- Combined Arresters Class I+II+III (T1+T2+T3)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Combined Arresters Class I+II+III (T1+T2+T3)
- No leakage currents, thus, allowing installation upstream of power meters
- Rare-gas-filled spark gap, hermetically sealed
- Applicable at the boundaries LPZ 0A - 1 and higher.
- 35 mm DIN rail (EN 60715)
- EAC certification
| IEC category | Type 1 + 2 + 3 / class I+II+III |
| Nominal voltage ACUN | 230 / 400 - 240 / 415 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 350 V~ |
| Insulation resistanceRisol | >10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 1 kV |
| Protection levelUp | ≤ 1.0 kV |
| Response timetA | 50 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs)Iimp | 25 kA |
| Max. impulse discharge current (8/20 µs)Imax | 80 kA |
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 17,5 kA |
Additional Information
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 250 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (DIN EN 60715 ) |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Power supply system | between L and PE |
| Dimension (DIN 43880) | 2 TE |


