PP BCD-Tr/25kA-LED/FM
Article Nr. : 373849
Single-pole modular all-purpose combined arrester for the protection of low-voltage consumers’ installations in industry, business and residential areas against transient surges caused by switching actions or lightning.
- Combined Arresters Class I+II+III (T1+T2+T3)
- No blow-out vents, thus, not requiring any safety clearance to other installations
- Very low voltage protection level
- High insulation resistance Risol: ? 10 G?
- Self-extinguishing and high quenching capacity of follow-on (short circuit) currents
- Mounting on 35 mm DIN rail (EN 60715)
- Not leackage current free
- EAC certification
| IEC category | Type 1 + 2 + 3 / class I+II+III |
| Nominal voltage ACUN | 230 / 400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 255 V~ |
| Insulation resistanceRisol | >10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 1 kV |
| Protection levelUp | ≤ 1,0 kV |
| Response time at 1 kV/μstA | 50 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs)Iimp | 25 kA |
| Max. impulse discharge current (8/20 µs)Imax | 80 kA |
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 17,5 kA |
Additional Information
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 250 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (EN 60715) |
| FM contact / contact type | break contact |
| Switching capacity FM | 250 V/ 0,5 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Power supply system | between L and N |
| Dimension (DIN 43880) | 2 TE |


