PP BC TNC 50-400/690/FM
Article Nr. : 374505
For lightning protection equipotential bonding in 400 V TN-C systems e. g. Wind generator protection
- Protection of Wind Energy Systems
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Three pole combined arrester
- For 440/690 V power system voltages
- Low protection level
- Optional remote signalling contact (FM)
- Remote signalling contact: break contact
- EAC certification
| IEC category | Type 1 + 2 / class I+II |
| Nominal voltage ACUN | 400/690 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 440 V~ |
| Insulation resistanceRisol | > 10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 2.5 kV |
| Protection levelUp | ≤ 2.5 kV |
| Response timetA | 100 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs) totalItotal | 150 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | - / - / 50 kA |
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 10 kA |
Additional Information
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 250 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| FM contact / contact type | break contact |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (DIN EN 60715 ) |
| Power supply system | 3 phase TNC systems |
| Dimension (DIN 43880) | 6 TE |


