IP B TNS 60/100/FM
Article Nr. : 381146
Multi-pole lightning current arrester for protection of low-voltage consumer's installations in business and residential areas against surges caused by lightning or switching actions in the network. Multi-pole lightning current arrester type 1 (class I) for 3-phase TN-S systems.
- Lightning current arresters type 1 (class I)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Rare-gas-filled spark gap, hermetically sealed
- No leakage currents, thus, allowing installation upstream of power meters
- Operates independently of atmospheric air pressure and ambient humidity
- High insulation resistance
- Discharge capacity up to 100 kA (10/350 µs)
- All-in-one protection unit, ready for connection
- Mounting on 35 mm DIN rail (EN 60715)
- EAC certification
- Degree of protection according to IEC EN 60529: IP 20
- Inflammability class according to UL 94 V0
- Switching capacity FM: 205 V /2 A
- Max. conductor cross section FM: 1.5 mm²
| IEC category | Type 1 / class I |
| Nominal voltage ACUN | 230/400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 255 V~ |
| Insulation resistanceRisol | >10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 4,0 kV |
| Protection levelUp | ≤ 4,0 kV |
| Response timetA | <50 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs) totalItotal | 100 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | 60 / 60 / - kA |
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
Additional Information
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 160 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | stranded 50/fine stranded 35 mm² |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Power supply system | 3 phase TNS systems |
| Dimension (DIN 43880) | 8 TE |


