Multi-pole combined modular arresters for the protection of low-voltage consumers’ installations in business and residential areas against surges caused by lightning or switching actions in the network. Combined three-pole arrester for 3-phase TN-C systems.
- Remote signalling contact: break contact
- Combined Arresters Type 1+2 (Class I+II)
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- Mounting on 35 mm DIN rail (EN 60715)
- Degree of protection according to IEC EN 60529: IP 20
- Applicable at the boundaries LPZ 0A - 2 and higher
- No leakage currents, thus, allowing installation upstream of power meters
- EAC certification
| IEC category | Type 1 + 2 / class I+II |
| Nominal voltage ACUN | 400 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 440 V~ |
| Insulation resistanceRisol | >10 GΩ |
| Protection level at 100% lightn. imp. sparkover voltage (1.2/50µs)Up | ≤ 2.0 kV |
| Protection levelUp | ≤ 2.0 kV |
| Response timetA | <50 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs) totalItotal | 75 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | 25 / - / 75 kA |
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 0,75 kA |
Additional Information
| Short-circuit withstand capability at max. back-up fuseISCCR | 50 kAeff |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 63 A gG |
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 63 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polycarbonate (halogen-free) UL 94-V0 / yellow |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (EN 60715) |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Power supply system | 3 phase TNC systems |
| Dimension (DIN 43880) | 6 TE |


