Lightning current arrester (class I) for wind energy applications for lightning protection equipotential bonding in 690 V IT systems.
- Remote signalling contact: break contact
- Protection of Wind Energy Systems
- Test standard: IEC 61643-11 / EN 61643-11
- New developed ceramic isolating spark gap
- EAC certification
| IEC category | Type 1 / class I |
| Nominal voltage ACUN | 690 V~ |
| Max. continuous operating voltage AC (50/60 Hz) Uc | 760 V~ |
| Insulation resistanceRisol | > 10 GΩ |
| Protection levelUp | 4,0 kV |
| Response timetA | 100 ns |
| Lightning impulse current (10/350 µs) totalItotal | 25 kA |
| Lightning impulse current (10/350 µs) L-N/N-PE/L-PENIimp | 25 / - / - kA |
| Follow-on current extinguishing capability at Uc (50/60 Hz)Ifi | 10 kA |
| Max. acceptable back-up fuse F2 (spur wiring) | 250 A gG |
Additional Information
| Max. acceptable back-up fuse F1 (serial wiring) | 125 A gG |
| Operating temperature rangeTU | -40 - +80 °C |
| Max. conductor cross section | 50 mm² stranded/35 mm² flexible |
| Recommended conductor cross section | 25 mm² |
| Max. connection torque for terminals | 4,0 Nm |
| Enclosure material / colour | polyamide PA 6 30SV, UL94 VO / yellow |
| Degree of protection (IEC EN 60529) | IP 20 |
| Mounting on | 35 mm DIN rail (EN 60715) |
| FM contact / contact type | break contact |
| Switching capacity FM | 250 V/2 A |
| Max. conductor cross section FM | 1,5 mm² |
| Max. locking torque FM terminals | 0,25 Nm |
| Power supply system | between L and PE |
| Dimension (DIN 43880) | 2 TE |


